منظومه ی شمسی/مریخ

مریخ :

سیارة بعد از زمین مریخ است  این سیاره به شدت با کاوشگرها مورد حمله قرار گرفته است . سفینة مارینر - 4 در سال 1965 از مریخ گذشت و تصاویری از آن گرفت که نشان می داد سطح آن سیاره ، شبیه سطح ماه است . در سال 1976 ، دو سفینة آمریکایی به نام وایکینگ ، در مریخ فرود آمد و تصاویری از مناظر سنگی مریخ را به زمین فرستاد .

 

 

در سال 1997 ، سفینة رهیاب مریخ (پت فایندر) در مأموریت خود به مریخ ، یک ماشین ربوتی کوچک را در سطح ناهموار این سیاره پیاده کرد تا به گشت زنی و اکتشاف در مریخ بپردازد . مریخ خاک قرمز رنگی دارد ، به همین سبب ، از زمین ، قرمز رنگ دیده می شود و علت قرمز رنگی سیارة مریخ وجود اکسید آهن فراوان بر روی سطح آن می باشد . برخی از دانشمندان معتقدند که در مریخ آب و رودخانه های یخی وجود دارد ، امّا همة آبها یخ بسته اند .

قطر مریخ 6794 کیلومتر است و هر 687 روز طول می کشد تا مریخ یک دور کامل ، دور خورشید بزند و حدود 5/24 ساعت طول می کشد تا یک دور ، دور خود بگردد . اتمسفر مریخ رقیق تر از زمین و جنس آن جامد است.

فاصلة خورشید تا مریخ حدود 228 میلیون کیلومتر می باشد و همین طور مریخ بزرگترین کوه آتشفشان را در منظومة شمسی دارد . در مریخ جلبک ، خزه و قارچ ها دیده شده اند و در جوّ مریخ بخار آب نیز وجود دارد . اتمسفر آن رقیق و جنس مریخ ، جامد است و مریخ 2 قمر دارد .

برای اعزام انسان به سیارة مریخ ، سفینه های متعددی طراحی شده است . اوّلین سفینه باید ذخایر و تجهیزات را برای کاشفانی که بعداً به آن جا خواهند رسید ، حمل کند . این انسان ها برای رسیدن به سیارة مریخ حداقل چهار ماه در فضا سفر می کنند .

وقتی که فضانوردان به مریخ رسیدند ، احتمالاً بیش از یک سال آن جا خواهند ماند و به جستجوی ذخایر پنهان آب در سیاره می پردازند . این فضانوردان به جستجوی ردپایی از حیات در سیارة مریخ خواهند پرداخت . آنها سوخت ، اکسیژن و آب مورد نیازشان را از موادی که در خود سیاره یافت می شود ، تأمین می کنند . مأموریت به مریخ بی اندازه گران تمام می شود و هنوز تاریخی برای این سفر تعیین نشده است .

/ 0 نظر / 18 بازدید